Loading

wait a moment

Łazienka funkcjonalna – prysznic czy wanna?

Łazienka funkcjonalna – prysznic czy wanna?

Nowoczesne łazienki cechują się pewnymi walorami estetycznymi, jak i praktycznymi. Od dawien dawna jest jedna kwestia, która dzieli domowników na dwie grupy – tych, którzy preferują wziąć długą kąpiel w wannie oraz tych, którzy wolą szybki prysznic w kabinie prysznicowej. Jedyne co łączy te dwie grupy to umieszczony przed elementem sanitarnym dywanik łazienkowy. Jaką wannę lub kabinę prysznicową wybrać by była ona praktyczna?

Łazienka funkcjonalna – jaka wanna najlepsza?

Łazienka o powierzchni mniejszej niż 4m2 może bez problemu pomieścić wygodną wannę. Należy jednak pamiętać, aby ten element dobrać przede wszystkim do wzrostu domowników, a dopiero później kierować się wielkością pomieszczenia czy wyglądem. Standardowymi wymiarami wanny są:

  • szerokość 70-80 cm
  • długość 160 – 180 cm.

Swobodne skorzystanie z wanny wymaga pozostawienia przed nią około 100×70 cm wolnej przestrzeni. Niewielkich rozmiarów asymetryczne wanny narożne są ostatnimi czasami ulubieńcami małych łazienek. Poprzez inteligentne wyprofilowanie i zaskakujące załamania są one o wiele bardziej przyjemne niż klasyczne modele. Podczas zakupu asymetrycznej wanny warto zwrócić uwagę na to, aby posiadała ona wąskie ranty – pozwoli to zaoszczędzić kilka dodatkowych centymetrów cennej łazienkowej przestrzeni.

Łazienka funkcjonalna – kabina prysznicowa

Posiadając niewielką łazienkę bardzo często domownicy decydują się na zakup narożnej kabiny prysznicowej. Standardowe modele mierzą około 90×90 cm, natomiast te najmniejsze, dostępne na rynku około 70×70 cm. Rezygnacja z brodzika i zdecydowanie się na montażu odpływu w podłodze dodatkowo pozwoli powiększyć przestrzeń w łazience. Warto pamiętać, iż małe przestrzenie lubują się w szkle, tak więc wybór designerskiej kabiny o transparentnej konstrukcji jest wręcz wskazane. W przypadku łazienek z oknem sugeruje się montować kabinę jak najdalej od niego. Dostęp do okna jest wygodą z racji możliwości szybkiego przewietrzenia łazienki oraz nieskrępowanemu dopływowi światła. Swoboda wejścia i wyjścia z kabiny prysznicowej wymaga pozostawienia przed nią około 90 cm szerokości wolnej przestrzeni

Łazienka funkcjonalna – prysznic czy wanna

Trudno zdecydować, które z powyższych elementów jest lepsze i bardziej praktyczne. Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Osoby, dla których długa ciepła kąpiel z najróżniejszymi olejkami eterycznymi jest czymś wymarzonym po pracy, z pewnością dokonają zakupu wanny. Natomiast osoby, które wolą wziąć przysłowiowy „szybki prysznic” zainwestują w kabinę prysznicową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *