Loading

wait a moment

Kupujemy dom do remontu – co robić?

Kupujemy dom do remontu – co robić?

Pytanie to jest dylematem wielu Polaków, którzy z jednej strony chcieliby mieć swoje własne cztery ściany, z drugiej jednak nie stać ich na kupno nowego budynku. Czy opłaca się w ogóle kupować dom do remontu? Tak, tylko przed transakcją trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Uruchom swoje zmysły

Wiele domów można ocenić samemu, co pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy na kosztownych opiniach technicznych budynków. Mając ofertę kupna domu do remontu trzeba go najpierw dokładnie sprawdzić. Uwagę zwrócić należy na obecność pęknięć w ścianach od fundamentów w górę, których usunięcie to olbrzymi koszt. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z kupna, tym bardziej na terenach zagrożonych wstrząsami, czy to górniczymi, czy to powodowanymi ruchem samochodowym, bo nie opłaca się wkładać w taki remont funduszy. Inna sprawa, to wilgoć, która jest nie tylko uciążliwa, ale i szkodliwa dla zdrowia. Również jej usuwanie pociąga za sobą koszty, a kiedy dom leży na terenach zalewowych, tym bardziej należy zrezygnować z jego zakupu.

Opinia fachowca pożądana

Jeśli nadal wahamy się co zakupu, w podjęciu decyzji pomoże nam opinia techniczna budynku. Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert dotyczących wykonania opinii technicznej budynku, z których większość mieści się w przyzwoitych cenach. Opinia techniczna budynku to coś, na co warto wydać dodatkowe kilkaset złotych, aby mieć szczegółowe rozeznanie, co do tego, czy warto kupować dom nadający się do remontu, czy nie. Warto również przed skontaktowaniem się z takim fachowcem poczytać opinie na jego temat w internecie, gdyż pozwolą one wstępnie ocenić jego kompetencje.

Wydatki, wydatki, wydatki…

Kiedy opinia techniczna budynku wyszła pozytywnie, można bez obaw zakupić nowy dom i rozpocząć jego remont. Tutaj zaczynają się jednak kolejne koszty, na które każdy inwestor powinien być gotowy. Materiały budowlane, płace dla robotników, zabezpieczenie narzędzi przed kradzieżą i wiele innych, nieprzewidzianych wydatków – to codzienność właściciela chcącego wyremontować swój dom. Dlatego właśnie przed rozpoczęciem prac koniecznie należy zabezpieczyć na nie odpowiednią sumę, aby móc je bez problemów ukończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *