Loading

wait a moment

Kto może reprezentować Cię podczas rozwodu?

Kto może reprezentować Cię podczas rozwodu?

Podczas rozprawy rozwodowej małżonkowie mogą pojawić się na sali bez żadnej reprezentacji. Oznacza to, że sami będą odpowiadać na pytania sądu, zadawać pytania drugiej stronie bądź ustosunkowywać się do konkretnych wypowiedzi. Niemniej jednak bardzo wiele osób decyduje się powołać przedstawiciela, który będzie je reprezentował przed sądem. Kto może nim zostać?

Pełnomocnik z rodziny

Prawo dopuszcza, aby pełnomocnikiem strony podczas rozprawy rozwodowej była osoba z rodziny. Może być to rodzeństwo, wstępni, zstępni lub osoby, z którymi dana osoba pozostaje w stosunku przysposobienia. Niemniej jednak teściów nie może reprezentować ani synowa ani zięć. Co ciekawe, reprezentant wcale nie musi posiadać wykształcenia prawniczego ani mieć jakiegokolwiek doświadczenia w byciu pełnomocnikiem. W Polsce przyszli rozwodnicy niechętnie korzystają z pomocy rodziny. Przede wszystkim boimy się, że wsparcie członka rodziny może budzić ze strony sądu pewne wątpliwości. Ostatecznie osoba nam bliska nie będzie obiektywna. Co więcej, pełnomocnik bez odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia tak naprawdę nie jest w stanie pomóc nam w profesjonalny sposób. Dotyczy to nie tylko rozwodów, które przypominają wręcz batalię wojenną. Nawet w przypadku rozwodu za porozumieniem stron potrzebna będzie nam odpowiednia reprezentacja i podpowiedzi, jak zachować się w konkretnej sytuacji.

Pomoc adwokata lub radcy prawnego

Przed sądem podczas rozprawy rozwodowej może nas reprezentować adwokat albo radca prawny. Są to osoby posiadające wykształcenie prawnicze oraz duże doświadczenie, dzięki czemu nie tylko wykonają za nas wszelkie, możliwe formalności, ale również będą oparciem, gdy sprawa trafi w końcu na wokandę. Z pomocy adwokata albo radcy prawnego Polacy chętnie korzystają nawet wtedy, gdy w większości małżonkowie są zgodni co do warunków, na jakich ma zostać przeprowadzony rozwód. Warto wybierać prawników, którzy specjalizują się w prowadzeniu rozwodów. W Warszawie kancelaria, która specjalizuję się w rozwodach jest biuro Pana T. Gizińskiego. Posiada on własną kancelarię, w której świadczy usługi z zakresu prawa rodzinnego (rozwody) i prawa pracy. Powodem korzystania z usług adwokata jest fakt, iż są oni na bieżąco ze wszelkimi zmianami w prawie, a także z orzecznictwem rozwodowym. Dobry prawnik nie tylko przeprowadzi nas przez całą procedurę rozwodu, ale również pomoże w negocjacjach ze współmałżonkiem lub też podpowie korzystne dla nas rozwiązania, które będą również całkowicie zgodne z obowiązującym prawem. Oczywiście pomoc adwokata, w przeciwieństwie do sytuacji, w której reprezentuje nas członek rodziny, jest płatna. Niemniej jednak dzięki pomocy prawnika możemy poczuć się pewniej na sali sądowej, a także wiemy, że wszystkie formalności zostały dopełnione we właściwy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *