Loading

wait a moment

Komu zlecić prowadzenie księgowości kilkuosobowej firmy? Biuro rachunkowe czy księgowa?

Komu zlecić prowadzenie księgowości kilkuosobowej firmy? Biuro rachunkowe czy księgowa?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak zaplanować prowadzenie księgowości w swojej firmie. O ile przy jednoosobowej małej działalności swoją księgowość można poprowadzić samemu, o tyle w przypadku firmy kilkuosobowej sprawa jest już znacznie bardziej skomplikowana i wymaga większego nakładu czasowego. Dlatego właśnie przedsiębiorcy często decydują się na skorzystanie z usług biura rachunkowego bądź księgowej. Które rozwiązanie jest lepsze i korzystniejsze?

Biuro rachunkowe vs księgowa

Analizując wszelkie za i przeciw można dojść do wniosku, że lepiej byłoby zlecić księgowość biuru rachunkowemu. Po pierwsze, księgowa zatrudniona w firmie będzie zdecydowanie kosztowniejszym rozwiązaniem. Umowa o pracę, która przedsiębiorca musiałby zawrzeć z księgową będzie znacznie kosztowniejsza niż umowa z biurem rachunkowym. Poza tym, decydując się na biuro rachunkowe możemy mieć pewność, że wszelkie terminy zostaną dotrzymane. W przypadku pracy księgowej zawsze jest ryzyko, że może ona zachorować czy po prostu nie wyrobić się z pracą, która spoczywa tylko na niej jednej.

Odpowiedzialność za nieprawidłowości

W przypadku wyrządzenia jakiejś szkody, jakiegoś błędu, który wpłynie znacząco na funkcjonowanie firmy, biuro rachunkowe, z którym przedsiębiorca podpisze umowę bierze pełną odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości. Odpowiedzialność indywidualnej księgowej jest natomiast ograniczona. Jeśli wystąpimy do biura rachunkowego o odszkodowanie, możemy być pewni, że płacona przez nie obowiązkowa polisa OC pozwoli na zadośćuczynienie szkody.

Kompleksowe usługi księgowe

Kolejną przewagą biura rachunkowego nad pracą zatrudnionej w firmie księgowej jest fakt, że często przedsiębiorcy oczekują bardziej kompleksowych usług z zakresu rachunkowości. Księgowa zajmująca się księgowością niekoniecznie będzie w stanie podołać takim zadaniom. W biurze rachunkowym natomiast zawsze zatrudnione są osoby kompetentne, które pomogą nam w każdym działaniu z zakresu rachunkowości czy podatków. To ogromne odciążenie i zabezpieczenie dla przedsiębiorcy.

Nieobecność (urlop wypoczynkowy, L4)

Decydując się na zawarcie umowy z biurem rachunkowym, przedsiębiorca nie musi się martwić o to, że księgowy pójdzie na urlop wypoczynkowy czy na zwolnienie chorobowe. W biurze zawsze znajdzie się osoba, która zajmie się naszymi sprawami. Księgowa zatrudniona na umowie natomiast sama sobie jest sterem i okrętem. Na niej spoczną wszelkie obowiązki i terminy, a w przypadku nieplanowanego wcześniej urlopu czy zwolnienia chorobowego, sprawy firmy często stają na głowie i przedsiębiorca i tak jest zmuszony szukać pomocy na zewnątrz, nierzadko właśnie w biurze rachunkowym.

Przy szukaniu dobrego i sprawdzonego biura warto zapoznać się z ofertą biura rachunkowego Rosco Tax, które oferuje kompleksowe usługi księgowe wykonywane przez doświadczonych pracowników biura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *