Loading

wait a moment

Jaki jest koszt wyceny szkód samochodu przez profesjonalnego rzeczoznawcę?

Jaki jest koszt wyceny szkód samochodu przez profesjonalnego rzeczoznawcę?

Nie od dziś wiadomo, że nieszczęśliwe wypadki chodzą po ludziach i w życiu zdarzają się różne sytuacje. Każdy z nas był świadkiem lub bezpośrednio uczestniczył w zdarzeniu jakim jest stłuczka czy wypadek samochodowy, który wyrządza wiele szkód.

Aby zabezpieczyć swój pojazd przed ewentualnymi zniszczeniami, kradzieżą czy innymi losowymi wypadkami (warunki atmosferyczne, pożar, wybuch) można zainwestować w dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco). Posiadając taki rodzaj ubezpieczenia w razie nieszczęśliwej sytuacji, ubezpieczyciel pokryje wszystkie szkody. Na tym etapie potrzebny jest rzeczoznawca, który wyceni ile kosztuje pokrycie starty.

Na czym polega praca rzeczoznawcy?

W przypadku, gdy rzeczoznawca ubezpieczyciela wyceni uszczerbek na kwotę, z którą nie zgadza się klient pozostaje jedno wyjście – zatrudnienie niezależnego rzeczoznawcy, który pomoże w takich sytuacjach. Warto dodać, że wynajęty pracownik zawsze będzie starał się pracować z korzyścią dla swojego klienta, a nie ubezpieczyciela, dla którego liczy się zarobek.

Rzeczoznawca szacuje wartość strat oraz sporządza dokumenty, w których określa jak doszło do danej szkody. Rzeczoznawcy współpracując z ubezpieczycielami tworzą dokument zwany kosztorysem naprawy pojazdu.

Obowiązki i usługi rzeczoznawcy

Wbrew pozorom zawód jakim jest rzeczoznawca prezentuje szeroki wachlarz usług, a ich wycena podejmowana jest bardzo indywidualnie.

Jakie są zadania rzeczoznawcy?

  • sporządzenie sprawozdania dotyczącego wartości samochodu sprowadzanego zza granicy,
  • odwołanie od decyzji ubezpieczyciela,
  • robienie sprawozdań po naprawach pojazdu,
  • wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę,
  • określenie faktycznego stanu samochodu, który ma być wydany na sprzedaż,
  • robienie oględzin używanego samochodu przed kupnem.

Praca rzeczoznawcy polega na praktycznym wykorzystaniu jego umiejętności w terenie oraz umiejętne przeniesienie wszystkich danych na dokumentację.

Koszty pracy rzeczoznawcy

Prawdą jest, że usługi świadczone przez rzeczoznawców są ustalane indywidualnie. Wszystko zależy od sytuacji z jaką przychodzi klient i czego oczekuje od rzeczoznawcy. Klient musi również zapłacić za czas spędzony na tworzeniu całej ekspertyzy. Uogólniając stawki reprezentowane przez rzeczoznawców kosztorys może kosztować od 150 – 1000 zł, szacowanie szkód od 300 – 500 zł, natomiast rzeczoznawstwo samochodu osobowego 250 – 300 zł.

Cena usług zależy też od prestiżu jaki reprezentuje rzeczoznawca i jak bardzo jego zdanie liczy się w procesach sądowych. Wiadome jest, że znani i zaufani rzeczoznawcy są bardzo wiarygodni, dlatego mogą podwyższać stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *