Loading

wait a moment

Jak wybrać syrop na kaszel dla dziecka?

Jak wybrać syrop na kaszel dla dziecka?

Rzadko się zdarza, żeby kaszel stanowił odosobniony objaw. Zwykle jest on konsekwencją infekcji górnych dróg oddechowych i towarzyszą mu również takie objawy, jak ból gardła, przewlekły katar czy gorączka. Syrop stanowi zatem element uzupełniający kurację.

Podawanie dziecku syropu, choć bywa sprawą niełatwą, bardzo często jest konieczne do wyleczenia infekcji górnych dróg oddechowych, którym zwykle towarzyszy kaszel. Dlatego wybierając odpowiedni syrop dla malucha, zwracajmy uwagę nie tylko na jego działanie, ale również konsystencję i smak. Syrop o smaku poziomkowym (na przykład Pyrosal), bananowym (na przykład Fenspogal), truskawkowym czy innym lubianym przez dzieci — sprawi, że maluch chętniej będzie przyjmował kolejne porcje leku.

Jaki syrop wybrać dla dziecka?

Dobry syrop dla dziecka powinien wykazywać działania: napotne, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a także ułatwiające odkrztuszanie. Z kolei syropy o działaniu przeciwkaszlowym są stosunkowo rzadko stosowane u dzieci. Można je podawać dzieciom starszym, zwłaszcza w początkowej fazie infekcji, kiedy kaszel jest zwykle suchy i bardzo męczący. Najczęściej jednak syropy dla dzieci mają pomagać maluchom w wykrztuszaniu zalegającej w płucach wydzieliny. Pamiętajmy jednak, żeby ostatnia dawka leku nie była podana zbyt późno (z całą pewnością nie tuż przed snem), ponieważ mogłoby to spowodować zaburzenia snu, wynikające ze zwiększenia ilości śluzu w drogach oddechowych.

Szczególnie często stosuje się w syropach dla dzieci dextrometorfan, butamirat czy, stosunkowo niedawno wprowadzaną i mającą mniej szkodliwych działań, lewodropropizynę. Warto jednak szukać również syropów o składzie, w którym znajdują się naturalne składniki. Niektóre z nich wśród substancji aktywnych ma ekstrakt z czarnego bzu, wyciąg z liścia podbiału, kwiatostanu lipy. Składniki te znane są już od dawna z ich dobroczynnego wpływu na zdrowie i stosowane od lat w medycynie naturalnej, naszych babć i mam.

Co poza syropem?

Stosowanie tego typu preparatów warto uzupełniać również domowymi metodami leczenia. Dobrze jest uzupełniać je przygotowaną w zaciszu domowym inhalacją, nebulizacją z soli fizjologicznej, a także zdrowotnym „koktajlem” złożonym z mleka, miodu i czosnku. Służy również wygrzewanie się w łóżku i odpoczynek w spokoju. Dzięki temu dziecka szybko stanie na nogi i wróci do formy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *