Loading

wait a moment

Jak działa etykieciarka automatyczna do butelek?

Jak działa etykieciarka automatyczna do butelek?

Pozornie o urządzeniach usprawniających pracę dużych przedsiębiorstw można dowiedzieć się z samej ich nazwy. Czy faktycznie jednak zasada ich działania jest tak prosta, że nie trzeba niepotrzebnie o nich opowiadać? Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą.

Prawdziwa rewolucja w produkcji

Rzadko kiedy zastanawiamy się nad procesami tworzenia opakowań oraz etykiet i naklejek na miliony produktów, z których korzystamy każdego dnia. Warto się im przyjrzeć – im, ponieważ za tworzenie wizualnej otoczki odpowiadają różne rodzaje etykieciarek, dopasowane do rodzaju produktu. Bez odpowiedniego opakowania i oznaczeń produkcyjnych nic nie ma prawa opuścić fabryki. Etykieciarki, stosowane w przemyśle produkcyjnym od dobrych kilkudziesięciu lat, zoptymalizowały i zrewolucjonizowały możliwości i wydajność przedsiębiorstw. Urządzenie jest w stanie w ciągu godziny przygotować do wydania od dwóch do nawet siedmiu tysięcy produktów, w zależności od mocy i parametrów technicznych urządzenia.

Automaty tylko w największych przedsiębiorstwach?

Stosowane dzisiaj powszechnie etykieciarki automatyczne znalazły zastosowanie w prawie całkowicie zautomatyzowanych halach produkcyjnych, w których ważna jest szybkość, ale także chirurgiczna precyzja, jakiej nie zapewnią manualne zdolności człowieka. W telegraficznym skrócie praca etykieciarki polega na podaniu produktu – opakowania, które za pomocą prowadnic i podajnika ślimakowego jest przenoszone do gniazda tarczy. W tym miejscu etykieta jest przyklejana w odpowiednim miejscu, a produkt wędruje za pomocą taśmy w dalszą drogę. Część nowoczesnych etykieciarek wyposażonych jest również w wagi, dzięki czemu od razu możliwa jest do sprawdzenia waga produktu wraz z opakowaniem, szczególnie przydatna w przypadku sypkich produktów.

W jaki sposób przyklejana jest etykieta?

Ciekawym procesem jest samo naklejanie etykiet. Jeśli do oklejenia jest na przykład puszka, na której etykieta powinna pojawić się na obwodzie, umieszczana jest na niej za pomocą ruchu obrotowego. Za ten proces z koeli odpowiada zlokalizowana w gnieździe tarczy fiolka. Etykieciarki automatyczne mają zamontowane specjalne czujniki, za pomocą których urządzenie jest w stanie wyczuć opakowanie znajdujące się w gnieździe tarczy, jest w stanie również „zobaczyć”, czy na opakowaniu znajduje się etykieta.

Szybkość pracy tych urządzeń, ich wydajność, precyzja, możliwości, zaawansowane funkcje, a z drugiej strony niesamowita łatwość obsługi tych urządzeń sprawia, że można spotkać je w większości doskonale prosperujących przedsiębiorstw.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem maszyn etykietujących oraz linii produkcyjnych KERT.