Hydroizolacja fundamentów to inwestycja, którą trzeba ponieść dla dobra nas samych i naszego domu. Zabezpiecza ona przed wilgocią, która najczęściej pochodzi z wód gruntowych. Izolacja wodochronna dzieli się na izolację przeciwwigociową stosowana jest w budynkach mieszczących się na gruntach przepuszczalnych powyżej poziomu wody gruntowej, izolację przeciwwodną, kiedy woda zalega niedaleko fundamentów, izolację parochronną, kiedy budynek zagrożony jest przenikaniem pary wodnej oraz izolację bezspoinową, którą stosuje się do zabezpieczania dachów.
Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy naszego domu po upływie kilku miesięcy na naszych posadzkach pojawi się wilgoć, z czasem wyrośnie także grzyb. Ewentualne naprawy domu bez hydroizolacji są kosztowne, a w niektórych przypadkach niemożliwe do wykonania. Aby nie uprzykrzać sobie życia, dobrze jest wykonać fachową izolację przeciwwilgociową fundamentów. Ściany i ławy wymagają izolacji pionowej i poziomej. Pierwsza z nich chroni fundament przed wilgocią, druga oddziela fundament od ściany znajdującej się nad ziemią.
Hydroizolacja fundamentu – jak ją wykonać
Najważniejszą cechą izolacji jest zachowanie jej ciągłości na każdym elemencie zabezpieczanej powierzchni. Wybór typu izolacji zależny jest od gruntu i wody w podłożu. Jeśli poziom wody gruntowej jest wyraźnie niżej fundamentu i nawet intensywne deszcze go nie dosięgną a warstwa zbudowana jest z przepuszczalnego podłoża stosuje się izolację przeciwwilgociową. Wykonuje się ją od zewnętrznej strony fundamentów i wykorzystuje się najczęściej masę bitumiczną, można zastosować dwie trzy warstwy, dla lepszych rezultatów. Kiedy fundament jest powyżej wody gruntowej ale grunt nie jest przepuszczalny stosuje się średnią izolację przeciwwodną. Wykonuje się ją z papy na lepiku, zaprawy wodoszczelnej oraz folii, można zastosować też drenaż opaskowy, który odprowadzi wodę jak najdalej od fundamentów. Z kolei ciężka izolacja przeciwwodna jest stosowana do budowli zagrożonych wodą naporową. Izolacja ta wykonana jest za pomocą folii samoprzylepnych lub papy termozgrzewalnej, są one wytrzymałe i bardzo szczelne.
Jaka jest cena hydroizolacji?
Ceny zabezpieczenia domu przed wodą różnią się w zależności od typu izolacji a także materiału jaki zostanie zastosowany, będą się też różniły w zależności od miasta. Przykładowo w Krakowie koszt izolacji ciężkiej plasuje się w okolicy 20 zł/m2. Warto wybrać fachowców z firmy Bud-Prajs, którzy profesjonalnie i rzetelnie zajmą hydroizolacją naszego domu, a my nie będziemy musieli martwić się wilgocią. Ich dokładną ofertę sprawdzisz pod linkiem: hydroizolacja fundamentów Kraków.