Loading

wait a moment

Gdzie umieszczać odblaski aby być dobrze widocznym?

Gdzie umieszczać odblaski aby być dobrze widocznym?

Jesień to dobra pora roku, aby szczególnie zadbać o bezpieczeństwo na drogach. W godzinach popołudniowych już zapada półmrok, który prędko zmienia się w zmierzch. Widoczność staję się mocno ograniczona, zwłaszcza jeśli jesienny wieczór dodatkowo urozmaica deszcz, czy nawet śnieg. Czujność kierowców powinna być podwyższona, jednak to czasami nie wystarczy dla ogólnego bezpieczeństwa. Warto więc pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, z uwagi na własne bezpieczeństwo na drogach.

Odblaski, jako konieczność dla dobrej widoczności

W ostatnich latach, coraz więcej mówi się o używaniu różnych odblasków, i coraz większa jest ich dostępność – nawet w formie gadżetów. Internet pełny jest wszelakich w niewysokich cenach: od opasek samozaciskowych, po naklejki (np. na plecak, czy kurtkę), zawieszki, po odblaskowe czapki, koszulki z odblaskami, czy kurtkami.

Gdzie najlepiej umieszczać odblaski?

Ponieważ nie ma regulacji prawnej, która określa, gdzie prawidłowo powinno się je umieszczać, głos w tej kwestii często zabiera Policja. Niezależnie – czy jedziemy rowerem, czy idziemy pieszo, należy dostosować widoczność odblasków do kierunku ruchu jezdni, przy której się znajdujemy. Powinna być to zawsze lewa strona pobocza, a np. opaskę odblaskową umiejscowić na prawym ramieniu lub prawej nodze. Ponieważ poruszając się w ten sposób, nadjeżdżające auta będą “przodem” do idącego poboczem. Jeśli dziecko, będzie miało odblaski np. na tornistrze – dobrze by były przymocowane tak, aby większą widoczność dawały właśnie w tym kierunku. Dodatkowo można przyczepić odblask w formie zawieszki do prawej części plecaka. Tym sposobem dziecko będzie widoczne z przodu, ale również z tyłu.

Ważne!

Ponieważ światła samochodów są umiejscowione nisko – odblaski powinny być umieszczane tak samo nisko, by efekt widoczności był najlepszy – albo żeby w ogóle był! Im niżej tym lepiej widoczne. Czyli np. opaska jest przepięta na ramieniu, dodatkowo należy przypiąć drugą przy nogawce spodni. Zawieszanie odblasków na szyi może nie być wystarczającym, żeby kierowca zobaczył odblask. Intencja jest taka, aby poruszający się poboczem człowiek był widoczny już z daleka, kierowca ma wtedy czas na prawidłową i bezpieczną reakcję. Poruszającym się na rowerach poleca się zakładanie kamizelek odblaskowych na ubranie wierzchnie. Jeśli rowerzysta ma plecak dobrze jest dodatkowo przysposobić plecak np w naklejki-odblaski w stosunkowo niskim miejscu. Do plecaka można również powiesić zawieszkę odblaskową, co dodatkowo sygnalizuje o jadącym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *