Loading

wait a moment

Domowe sposoby na kamień nazębny

Domowe sposoby na kamień nazębny

Kamień nazębny gromadzi się na płytce zęba przede wszystkim w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, a zwłaszcza przy nieprawidłowym lub pobieżnym szczotkowaniu zębów. Jeśli zbierze się go zbyt dużo, bakterie w nim zawarte mogą zaatakować sąsiadujące tkanki i doprowadzić do powstania parodontozy. W jaki sposób można pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny: podstawowe informacje

Zła wiadomość dla wszystkich osób dbających o higienę jamy ustnej jest taka, że kamień nazębny gromadzi się na płytce zęba nawet, jeśli jama ustna jest prawidłowo oczyszczana. Należy jednak pamiętać, że niewielka ilość kamienia nazębnego nie doprowadzi do powstania parodontozy, choć może mieć inne przykre konsekwencje. Jak rozpoznać kamień nazębny? To błonka z białka, na której zaczyna się osadzać płytka nazębna składająca się m.in. z resztek jedzenia, złuszczającego się naskórka i bakterii. Kamień nazębny łatwo wyczuć językiem; możemy to zrobić mniej więcej już po dwóch godzinach od ostatniego szczotkowania zębów. Na tym etapie kamień nazębny jeszcze nie jest groźny; problemy zaczynają się w momencie, gdy narasta, a my nie robimy nic, by się go pozbyć.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia nazębnego

Jak w takim razie można poradzić sobie z kamieniem nazębnym? Pierwszą odpowiedzią, która nasuwa się niejako automatycznie, może być częstsze szczotkowanie zębów. Należy jednak pamiętać, że to może – wbrew pozorom – zaszkodzić naszym zębom, które staną się bardziej podatne na podrażnienia. Oczywiście nie należy zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej, ale warto także działać profilaktycznie również na innych polach – m.in. unikając zbyt dużej ilości słodyczy, sprzyjających osadzaniu się kamienia nazębnego. Dobrym pomysłem może być także częstsze żucie gumy bez cukru. Zgromadzony na zębach kamień nazębny można też usunąć w gabinecie stomatologicznym; jest to zabieg mechaniczny znany jako skaling. Wizyta u stomatologa powinna być jednak ostatecznością. Oprócz utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej i zwrócenia uwagi na swoją dietę, warto także zainwestować w specjalną pastę do zębów, która zapobiegnie osadzaniu się kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *