Loading

wait a moment

Co zrobić, aby sen był przyjemniejszy?

Co zrobić, aby sen był przyjemniejszy?

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest uzależnione od tego jak zregeneruje on swoje siły podczas snu, który powinien być zarówno odpowiedniej jakości jak i długości. Jakość snu w znacznym stopniu zależy od tego jaka atmosfera panuje w sypialni. Bardzo ważna jest panująca w nim temperatura, rodzaj materacu, typ prześcieradła czy kołdry. O co należy zadbać, aby poprawić swój sen?

Właściwa temperatura i wilgotność powietrza

Bardzo istotną kwestią podczas snu jest odpowiednia wentylacja w sypialni, którą można zapewnić poprzez umieszczenie w oknach specjalnych nawiewników, które zapewnią dopływ świeżego powietrza, nie tracąc przy tym ciepła. Tuż przed położeniem się spać należy koniecznie przewietrzyć pomieszczenie. Zalecana temperatura do snu to mniej więcej 20 stopni Celsjusza. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej wilgotności – tutaj bardzo często przydatne są różnego rodzaju nawilżacze powietrza, które oprócz nadania mu odpowiedniej wilgotności, mogą dzięki dodaniu do nich olejków eterycznych, nadać przyjemnego zapachu w całej sypialni. Nie stosując ich możliwe jest budzenie się w nocy ze suchymi śluzówkami.

Rośliny w mieszkaniu cechują się pozytywnym wpływem, jednak w sypialni nie powinno być ich zbyt wiele, ponieważ produkują one tlen jedynie w dzień, natomiast w nocy oddychają nim tak samo jak my i nie poprawiają jakości powietrza. Jedną z roślin odbiegających od powyższej reguły jest aloes, który wytwarza tlen również w nocy, filtruje powietrze oraz nawilża je.

Odpowiedni wystrój sypialni – relaksujące kolory i rozproszone światło

W sypialni coraz częściej rezygnuje się z górnego światła, ponieważ lepiej sprawdzi się rozproszone oświetlenie z wielu źródeł, które utworzy przyjemną atmosferę. Osoby czytające w łóżku skorzystają z lampki nocnej lub stojącej, co nie nadwyręży ich wzroku. W sypialni zaleca się stosowanie kolorów, które oddziałują odprężająco i relaksująco. Doskonale sprawdzają się więc barwy ziemi oraz zieleni i niebieskości, ponieważ to właśnie one uspakajają, regulują pracę serca i ciśnienie krwi, co w konsekwencji również ułatwia zasypianie.

Zadbanie o porządek i rezygnacja z elektroniki

Pełny odpoczynek jest możliwy tylko i wyłącznie w uporządkowanym otoczeniu. Tak więc rezygnacja z wszelkich zbędnych sprzętów, które mogłyby powodować chaos jest jak najbardziej prawidłowym postępowaniem. Miejsce znajdujące się pod łóżkiem nie powinno stanowić przechowalnie przedmiotów, ponieważ może to przyczynić się do problemów ze snem. Jako że sypialnia jest miejscem relaksu, należy odciąć ją od miejsca pracy – nawet gdy stanowi ona osobne pomieszczenie. W przypadku braku takich możliwości, rekomenduje się wygospodarowanie strefy, np. za pomocą parawanu. Zaleca się usunąć z pokoju sypialnianego wszelką elektronikę, która wpływa na niekorzystną jonizację powietrza, a także emituje promienie, które mogą zaburzyć sen. W związku z powyższym zaleca się zastąpienie wieczornego oglądania telewizji przeczytaniem dobrej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *