Loading

wait a moment

Relikwiarz Jana Pawła II – gdzie kupić?

Relikwiarz Jana Pawła II - gdzie kupić?

Zanim zdecydujemy się na zakup relikwii na przykład Jana Pawła II powinniśmy dowiedzieć się co to są w ogóle relikwie i jaką funkcję pełnią. Otóż trzeba nam wiedzieć, że relikwie to nic innego jak szczątki ciała osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały styczność w czasie życia. Stanowią one część kultu w wielu religiach. Szczególnie rozpowszechniane są w religii katolickiej i prawosławnej. Dla porównania na przykład protestantyzm neguje kult takich przedmiotów. Relikwie przechowywane są w specjalnym naczyniu, które nazywa się relikwiarz. Zazwyczaj jest ono w kształcie krzyża, monstrancji, puszki lub skrzynki. Naczynie to zazwyczaj wykonane jest z metalu szlachetnego lub kości słoniowej, często ozdabiane drogimi kamieniami bądź malowidłami.

Jakie mamy rodzaje relikwii?

  • relikwie I stopnia – są to części, które pozostały z ciała świętego (między innymi krew świętego, jego kości, skóra, włosy, paznokcie);
  • relikwie II stopnia – są to przedmioty związane z osobą samego świętego, na przykład rzeczy, którymi posługiwał się dany święty (ubrania, rzeczy osobiste, rzeczy mające bezpośredni kontakt ze świętą osobą za życia ziemskiego – jego szaty, modlitewnik, różaniec oraz inne przedmioty codziennego użytku);
  • relikwie III stopnia – przedmioty te stały się relikwiami poprzez dotknięcie ich przez samego świętego za jego życia.

Kupując relikwie zwróćmy uwagę na to, czy są zatwierdzone przez samego papieża.

Skąd się wziął kult relikwii?

Kult relikwii znany był już w czternastym wieku. Wtedy to bowiem popularne było pielgrzymowanie do grobów męczenników. Miasta, w których takich grobów nie było, zaczęły importować szczątki świętych. W średniowieczu kult ten przybierał straszne formy. Z ciała świętego wybijano zęby, bądź ucinano palce, targano również szaty, w które święty był ubrany.

Gdzie znajdziemy relikwie Jana Pawła II?

Relikwie Krwi polskiego papieża możemy znaleźć już w około osiemdziesięciu parafiach polskiego kościoła. Ośrodek Edukacyjno – Charytatywny “Emaus” w Turnie posiada krew papieża na fragmencie sutanny. Relikwiarz z kroplą krwi po beatyfikacji kardynał dziwisz ofiarował kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Ampułka z krwią znajduje się również w kopalni soli w Wieliczce – w kaplicy świętej Kingi. Krew papieża otrzymały również między innymi Świątynia Opatrzności Bożej i parafia św. Antoniego w Łodzi, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy czy sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Oczywiście to tylko niektóre miejsca.

Gdzie można nabyć relikwiarz?

Relikwiarze można kupić w sklepach z dewocjonaliami. Znajdziemy je zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych. Coraz częściej spotykamy je na aukcjach internetowych. Również relikwiarze są dostępne do kupienia w Pracowni Brązowniczych SACRUM, w której powstaje większość naczyń liturgicznych a w tym także relikwiarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *