Loading

wait a moment

Jakie modele transportowe są wykorzystywane w logistyce

Jakie modele transportowe są wykorzystywane w logistyce

Zaplanowanie skutecznego procesu logistycznego to duże wyzwanie. Dziś skupiamy się na jednym z aspektów, o którym należy zdecydować, organizując transport na terenie kraju i za granicą.

Transport krajowy i międzynarodowy – nie tylko przewóz z punktu A do punktu B

Wielu osobom może się wydawać, że realizacja usług spedycyjnych to po prostu zadbanie o to, żeby pojazd, przewożący dobra, trafił bez problemu ze startu do mety. Logistyka transportowa jest jednak dużo bardziej skomplikowanym i zniuansowanym procesem, a rzetelni spedytorzy, tacy jak np. Grupa Transportowa, codziennie muszą wykazywać się doświadczeniem i doskonałą znajomością branży. Wyzwaniem jest to, żeby odpowiedni sposób (model) dopasować do sposobu działania obsługiwanej firmy. Tylko wtedy można rzeczywiście zadbać o wysoką sprawność i wydajność działań.
Logistyka transportowa – podstawowe modele transportowe

  1. Modele wahadłowe

Wyróżniamy model wahadłowy oraz wahadłowy ciągły. W pierwszym przypadku pojazd przemieszcza się tylko między punktem A a punktem B. Towar zostaje dostarczony, a następnie kierowca wraca z pustą naczepą. Z modelu można skorzystać, jeśli towar ma trafiać do stałych odbiorców. Z kolei w wariancie wahadłowym ciągłym wykorzystuje się trzy naczepy. Z pomocą pierwszej, wypełnionej, towar trafia do punktu B. Następnie kierowca, zamiast czekać na jej rozładunek, odbiera pustą naczepę, z którą wraca do punktu A. Tam oczekuje już na niego nowa, wypełniona naczepa.

  1. Model sztafety

Towar, niczym sztafeta, przekazywany jest z rąk do rąk, tzn. z jednego punktu przeładunkowego do drugiego. W takim procesie nierzadko wykorzystuje się różne środki transportu. Dość często to jedyny model, który da się wykorzystać, gdy towar ma być przewieziony na bardzo duże odległości.

  1. Model obwodowy

Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorstwa działające w branży kurierskiej. Aby oszczędzić czas i energię, którą pożytkuje się na wielokrotny załadunek i rozładunek, wszystkie produkty ładuje się za jednym razem. Kolejnym krokiem jest rozwożenie dóbr do poszczególnych odbiorców. Warto jednak pamiętać, że metoda ma swoje ograniczenia – nie sprawdzi się, jeśli planujemy rozwozić ładunki wielkogabarytowe.

  1. Model promienisty

W tym modelu w danym momencie przewożony jest tylko jeden towar. Oznacza to, że gdy zostanie on dostarczony, pojazd wraca do miejsca załadunku, by zająć się kolejnym towarem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *