Loading

wait a moment

Jak często należy serwisować narty?

Jak często należy serwisować narty?

Serwisowanie nart to podstawowa czynność każdego narciarza, tak aby optymalnie zadbać o swój sprzęt narciarski przed okresem zimowym. W sytuacji, gdy okres zimowy zbliża się nieuchronnie ku końcowi warto zacząć myśleć o tym, jak zabezpieczyć swoje narty na wiosnę oraz lato. Oczywiście należy zająć się ich serwisem, co można uczynić samodzielnie, ale lepiej udać się do serwisanta, który zajmie się tym szybciej oraz skuteczniej. Serwisanci dysponują bowiem odpowiednimi narzędziami, dzięki czemu narty będą odpowiednio zabezpieczone przed okresem zimowym i będą nadawały się w kolejnym sezonie do dalszego użytkowania. Narty powinno się serwisować przynajmniej raz na kilka miesięcy.

Smarowanie nart

Jedną z głównych czynności, którą wykonują profesjonalni serwisanci jest oczywiście smarowanie nart. Warto zadbać o to, aby było ono jak najbardziej efektywne, co dla zaawansowanych narciarzy nie powinno być problemem. Najlepszym rodzajem smarowania jest w dzisiejszych czasach smarowanie żelazkiem, a następnie wygrzewanie nart. Można też smarować narty ręcznie, ale zajmuje to trochę więcej czasu, jednak dzięki temu często takie smarowanie jest oczywiście bardziej precyzyjne. Każdy narciarz sam podejmuje decyzję co do tego, co chce zrobić ze swoimi nartami w przerwie między sezonami. Narty powinno się jednak smarować przed każdym ważniejszym startem, ponieważ poruszają się one wtedy po stoku szybciej, a więc ma się szanse na zdecydowanie lepszy rezultat. Przy zjazdach treningowych nie trzeba jednak zwracać na to aż tak dużej uwagi, najważniejsze jest to, aby usunąć z nart zanieczyszczenia i zabrudzenia oraz nasmarować je w przerwie między sezonami oraz gdy są rzadko użytkowane.

Ostrzenie krawędzi

Niektórzy narciarze uważają, że nart nie należy serwisować zbyt często, ponieważ wtedy szybciej się one zużywają. Jest to oczywiście nieprawda, dlatego takie czynności jak np. ostrzenie krawędzi również powinny być wykonywane przynajmniej kilka razy w roku. Wtedy też na takich nartach można łatwiej zjeżdżać, ma się nad nimi większą kontrolę i dba się tym samym o ustabilizowaną pozycję na nartach. Ważne jest to, że dzięki ostrzeniu krawędzi na nartach można bez większych problemów skręcać i nie obawiać się przy tym o to, że wypadnie się z trasy, nawet jeśli jest ona bardzo ciężka. Jak widać serwisować narty powinno się często, minimum raz na kilka miesięcy, chociaż wiele zależy w tej kategorii od ich stanu technicznego, dlatego należy stale kontrolować swoje narty, aby przypadkiem nie było za późno na serwisowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *