Loading

wait a moment

Instrukcja montażu ceramicznego systemu kominowego

Projekt komina wygląda zupełnie inaczej dla budynku jednorodzinnego i dla zabudowy wielorodzinnej. Ilość kondygnacji i sposób ogrzewania budynku w bezpośredni sposób determinuje określone podejście do kwestii wentylacji. Komin co do zasady służy do odprowadzania energii wytworzonej przez punkt grzewczy – w przypadku domów jednorodzinnych są to najczęściej piece lub kotły.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej, w miastach najczęściej ogrzewanie pochodzi z sieci ciepłowniczej miasta i kotłownia jako taka nie występuje. Zastosowanie ceramicznych wkładów w systemie kominowym to najczęściej stosowana praktyka z uwagi na odpowiednie parametry termoizolacyjne i trwałościowe ceramiki budowlanej.

Ceramiczne systemy kominowe jednak muszą istnieć również w takich miejscach, ponieważ energia i spaliny produkowane w garażach podziemnych oraz różne cząsteczki zanieczyszczeń i ogrzane powietrze z mieszkań, muszą być odprowadzane kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Zasady determinujące samo projektowanie, wyliczanie norm i budowanie systemów kominowych, muszą być bardzo wnikliwie przestrzegane, a każdy kolejny etap wykonawstwa systemu kominowego może zaważyć o późniejszym zużyciu paliwa, stratach energetycznych, awaryjności układów czy bezpieczeństwa użytkowników.

Ceramiczny komin krok po kroku

Pierwszym krokiem jest przygotowanie cokołu, czyli fundamentu pod cały komin. Z ceramicznych pustaków przygotowuje się następnie korpus komina, w którym umieszcza się wełnę izolacyjną oraz prostkę kominkową. Ponieważ systemy kominowe wykonane są z powtarzalnych modułów, na każdym etapie nakładania kolejnego poziomu niezbędne jest przeprowadzenie ponownego pionowania i poziomowania komina.

Zastosowanie ceramicznych wkładów ma kolosalne znaczenie, ponieważ są to wkłady bardzo trwałe i praktycznie niepękające – o ile cały komin jest postawiony prosto. Brak zachowania odpowiednich równych linii w konstrukcji komina sprawia, że konstrukcja nie jest stabilna i może szybko dość do pęknięć oraz rozszczelnienia komina. Jeśli całość powstanie zgodnie ze sztuką budowlaną, ceramika nie tylko jest trwała, ale przy okazji odporna chociażby na korodowanie. Sięgnięcie po jakościowe materiały budowlane jest więc inwestycją w komin, który będzie bardzo długo sprawny.

Wspomaganie ciągu w kominie

Ujście dla systemów kominowych projektuje się oczywiście na dachach, ponieważ już samo działanie ciągu grawitacyjnego pozwala przy odpowiednich warunkach atmosferycznych uzyskać w kominie podciśnienie, dzięki któremu wszystkie produkty spalania, cząsteczki i energia, zostają wywiane na zewnątrz.

Jeśli jednak komin jest zbudowany niezbyt wydajnie, nie jest regularnie czyszczony i kontrolowany lub użytkownicy poszczególnych przyłączy wentylacyjnych wprowadzają własne zmiany do konstrukcji – może dochodzić do zaburzenia ciągu. Gdy pojawia się ciąg wsteczny, spaliny, szkodliwe cząsteczki i ogrzane powietrze zamiast wydostawać się kominem na zewnątrz, jest z powrotem wdmuchiwane do pomieszczeń użytkowych. Aby temu zapobiec, warto stosować nasady kominowe, czyli specjalne nakłady na komin, które zabezpieczają cały komin przed zanikiem ciągu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *