Namiotowe konstrukcje hal zyskują w Polsce z roku na rok coraz większą popularność. Co ciekawe, dotyczy to zarówno hal stawianych z myślą o prowadzeniu w nich szeroko rozumianej działalności gospodarczej, ale również instytucji użyteczności publicznej, takie jak na przykład hale sportowe. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, jakie są podstawowe kwestie związane z budową tego typu hal w Polsce. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom związanym ze stawianiem hal namiotowych.
Czy konieczna jest zgodna na postawienie hali namiotowej?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka jednoznaczna, jak mogłoby się to wydawać. Wszystko bowiem w tej kwestii zależy od tego, jak długo w ciągu roku będzie użytkowana hala namiotowa (https://www.ekodynamic.com.pl/oferta/realizacje-hala-namiotowa/). Zgodnie bowiem z obowiązującymi w Polsce przepisami budowlanymi, jeżeli nie będzie ona użytkowana przez cały rok, a okres jej użytkowania nie przekroczy w ciągu roku 180 dni, wówczas nie jest konieczne uzyskanie specjalnego pozwolenia na jej budowę. Warunkiem tutaj jest jednak to, że hala tego typu nie może być na stałe przytwierdzona do gruntu. Należy również pamiętać, że nie zwalnia to z obowiązku zgłoszenia postawienia tego typu obiektu w wydziale Architektury i Budownictwa we właściwym urzędzie gminy/miasta lub starostwie powiatowym. Sytuacja natomiast nieco inaczej wygląda, gdy konstrukcja hal namiotowych przewiduje okres ich użytkowania przez dłużej niż wspomniane przez nas wcześniej 180 dni.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Niezależnie od tego, czy budowa hal namiotowych przewiduje ich użytkowanie całoroczne, czy też nie, obiekty tego typu muszą spełniać odpowiedniej wymogi bezpieczeństwa, między innymi przeciwpożarowego. Między innymi z tych właśnie powodów należy odpowiednim organom dostarczyć stosowną dokumentację techniczną hali namiotowej. Warto przy tym podkreślić, że dotyczy to nie tylko hal, do których budowy wymagane jest pozwolenie na budowę, ale również tymczasowych hal namiotowych. Nie należy również zapominać, że w przypadku gdy w wyniku przeprowadzonej przez właściwy inspektorat budowlany, zostaną wykryte rażące nieprawidłowości techniczne zagrażające bezpieczeństwu konstrukcji hali namiotowej, może on wówczas nakazać między innymi nakazać ich niezwłoczne usunięcie, oraz nałożyć na jej właściciela dotkliwą karę finansową. Między innymi z tych właśnie powodów, zaprojektowanie oraz postawienie hali namiotowej należy zlecić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w stawianiu hal namiotowych, które spełniają aktualne wymogi bezpieczeństwa.